top of page

Oyun ile Çocukların Öz Denetim Becerisini Geliştirmek


Öz denetim, kişinin istenmeyen hareketleri kendini kontrol ederek engellemesi ve sergilemek istediği hareketleri kontrol ederek uygulamasına denir. Bu şekilde kendi hareketlerini denetleme becerisi kazanmak çocukların yeni şeyler öğrenebilmesi için önemli bir temel oluşturur. Bu yüzden, çocukların öz denetim becerisini küçük yaştan itibaren kazanmasını desteklemek değerlidir.


Peggi Play Aktarma Seti ile çocuğunuzun maşayla keçe topu tutmak gibi belli hareketleri yapmasını istiyorsanız tutarlı ve sabırlı bir şekilde yapmanız gereken şey çok basit:


Oyun sırasında amaca hizmet eden davranışlar sergileyerek ona örnek olun. Çocuklar sizin küçültülmüş klonlarınız gibidir ve hareketlerinizi taklit etmeye bayılırlar. Sizi daha rahat anlayabilmeleri ve örnek alabilmeleri için yapıp ettiklerinizi yavaşlatın ve kendi kendinize açıklayın. Mesela, “Şimdi elime maşayı alayım. Aa burada maşayla tutabileceğim toplar varmış! Maşamla topun üstüne geleyim ve maşayı parmaklarımla kıstırayım. İşte, topu tuttum!” şeklinde yönergeler kullanabilirsiniz. Düşüncelerinizi dile getirmeniz çocukların süreci daha iyi anlamasını ve onların da aynı şekilde düşünme becerisini kazanmasını sağlayacaktır.


Kaynaklar:

1. Bodrova, E., & D.J. Leong. 2005. “Self-Regulation: A Foundation for Early Learning.” Principal 85 (1): 30–35. www.naesp.org/resources /2/Principal/2005/S-Op30.pdf.


20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page