top of page

KEŞİFSEL OYUN (HEURİSTİC PLAY) NEDİR?

Güncelleme tarihi: 15 Oca 2021

“Heuristic” kelimesi Yunanca “Eurisko” kelimesinden türer ve “Keşfediyorum, buluyorum” anlamına gelir. Su seviyesinin yükselmesine neyin neden olduğunu keşfettiği sırada “Eureka” diye bağırarak banyodan fırlayan Arşimed’in hikayesini duymuşsunuzdur. “Eureka” keşfettim, anladım anlamına gelmektedir.

Bebeğiniz de hayatında ilk defa gördüğü, dokunduğu ve tattığı bir nesne için Arşimed’le aynı hisleri paylaşıyor. Keşif Sepetindeki keşiften kastın ne demek olduğu en iyi bu şekilde özetlenebilir.

Arşimed’den yüzyıllar sonra Keşifsel Oyun 1980’lerin başında çocuk psikoloğu Elinor Goldschmeid tarafından geliştirilmiş bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Goldschmeid çalıştığı bakım evinde 0-2 yaş aralığındaki bebeklerin mutfak eşyaları, kaplar ve çeşitli ev gereçleriyle nasıl derin bir konsantrasyon içinde oynadığını fark eder ve çok etkilneir. Ortamda öğrenmelerine katkı sağlayacak diğer oyuncaklar olsa da bebeklerin tercihlerinin neden yetişkinlerin kullandığı eşyalar olduğunu merak edip ve araştırmaya başlar. Araştırma ve uygulamalarının sonucunda “Heuristic Play / Keşifsel Oyun” ortaya çıkar. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde 0-3 yaş grubu ile çalışan okul öncesi kurumlarda ve oyun gruplarında benimsenen ve uygulanan bir oyun türüdür.

Keşif sepetlerinin beyin gelişimi ve öğrenme süreçlerine katkısı pek çok farklı okul öncesi alternatif öğretim yaklaşımında (Montessori, Waldorf, Reggio Emilia ) ve duyu bütünleme perspektifinde kanıtlanmıştır.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page