top of page
 • Keşif Sepeti nedir?
  Keşif sepetleri, bebeklerin ve çocukların doğdukları dünyayı güvenle keşfetmesine yardımcı olan çok basit bir oyun şeklidir. Fiziksel olarak bir keşif sepeti, çeşitli doğal ve günlük ev eşyaları ile dolu, düşük kenarlı bir sepettir. Sepetin içindekiler oturan bir bebek tarafından keşfedilmek üzere seçilmiş çok çeşitli doku, ağırlık, renk, şekil, koku ve boyut sunan nesnelerdir.
 • Keşif Sepetleri kaç yaş için uygundur?
  Keşif sepetlerini bebekler desteksiz oturmaya başladıktan itibaren 20. aya kadar kullanılabilir. Özellikle 6-12 ay arası bebekler için çok heyecan verici bir oyundur. Her yaş döneminde kullanımı farklı olacaktır.
 • Bebeğim keşif sepetleri ile nasıl oynayabilir?
  Bebeğinize bir keşif sepeti sunmadan önce onun rahat ve güvenilir bir ortamda olmasını sağlayın. ⁣⁣Sizin rolünüz duyarlı ve dikkatli olmaktır. Oyun sırasında herhangi bir müdahale, yorum ya da öneride bulunmadan, bebeğin sözlü ya da sözsüz iletişimlerine cevap verebilirsiniz.⁣⁣ Bebeğinizin bir keşif sepetini nasıl keşfetmesi gerektiğine dair hiçbir kural yoktur, Bu yüzden kendi hızlarında gitmelerine izin vermek en sağlıklı olandır, keşif sırasında araya girmemeye ve önerilerde bulunmamaya çalışmanız çok değerlidir. ⁣Sepetin içindeki eşyaları birbirine vurmak, yere atmak, bir elinden diğerine geçirmek, ağzına götürmek, tadına bakmak hepsi keşif ve oyunun kendisidir. Bebeğin bir keşif sepeti ile 20-30 dakika arası zaman geçirebilir.
 • Keşif sepetlerini nasıl saklarım?
  Keşif sepetini oyun zamanı dışında bebeğin ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Sepetin sürekli görünür olması bebeğin ilgisini azaltır. Sepetin içindeki eşyaları bez kesenin içinde kuru bir yerde saklayabilirsiniz.
 • Duyusal oyun nedir?
  Duyusal oyun basitçe çocuğunuzun birden fazla duyusunu (görme, koku, tat, dokunma vb.) harekete geçiren aktiviteleri içerir. Bu oyunlarda her keşif, her dokunma, her hareket beyinde yeni bağlantıların oluşumunu destekler. 0-6 yaş döneminde duyusal oyunları çocuğun tüm gelişim alanlarını destekler.
 • Bebeğim duyusal oyun seti ile nasıl oynayabilir?
  Peggi Duyusal Oyun seti kuru duyusal malzemeler (kuru baklagiller, kum, toprak vb.) için uygundur. 1. Duyusal oyuna başlarken ahşap tepsinin yüzeyini kaplayacak kadar malzemeyi tepsiye boşaltın ve çocuğun erişebileceği bir yere koyun. 2. Duyusal oyunlar hem açık uçlu hem de kapalı uçlu şekilde organize edilebilir. Açık uçlu oyun kurduğunuzda çocuğa herhangi bir yönerge vermeden ve müdahale etmeden oyunu başlatabilirsiniz. Çocuk önündeki malzemelerle nasıl oynanacağını bilir ve oyuna istediği yönü verebilir. 3. Kapalı uçlu duyusal oyunlarda ise belli bir yönlendirme vardır. Örneğin bir kaptan diğerine aktarma, parmakla, elle ya da avuçla transfer oyunları, doldur-boşalt, içeri-dışarı kavramları ve farklı boyutlarda kürek kullanımını çalışabilirsiniz. Örneğin, kırmızı fasulyeleri topla ve bu kaba koy gibi bir yönerge vererek çocuğun başarma duygusunu aktif hale getirebilirsiniz.
 • Duyusal oyun seti kaç yaş için uygundur?
  Duyusal oyun seti 18 ay ve üstü çocuklar için uygundur. Küçük parçalar boğulma tehlikesi yaratacağından 3 yaş altı çocuklar ile duyusal oyunlar yetişkin gözetiminde yapılmalıdır.
bottom of page